AthFest Club Crawl Schedule

Schedule for 2016 Club Crawl

Friday June 24

40 Watt
WRISTBAND ONLY
18 & up (under 18 w/ parent or guardian)

10:00 - Tug
11:15 - Red Sea
12:30 - Mothers

Georgia Theatre (Main Stage)
WRISTBAND ONLY

9:45 - Muuy Bien
11:15 - The Coathangers
12:45 - The Dexateens

Georgia Theatre (Rooftop Stage)
WRISTBAND ONLY

9:00 - Bobby's Shorts
10:30 - The Nude Party
12:00 - SUSTO

Caledonia Lounge

9:00 - Olde World Monkeys
10:00 - Big Morgan
11:00 - Wieuca
12:00 - Hooker
1:00 - Kick The Robot

Cine

WUGA's local music program The Guest List presents…
10:00 - The Howling Tongues
11:00 - Palace Doctor
12:00 - PURSES
1:00 - Oak House

Flicker Theatre

10:00 - The Shoal Creek Stranglers
11:00 - Koko Beware
12:00 - Mother The Car
1:00 - Old Smokey

The Foundry
18 & up (under 18 w/ parent or guardian)

Country Music showcase presented by Six String Southern
9:00 - Jobe Fortner
10:00 - Patrick Britt
11:00 - Jenn Thornton
12:00 - Scott Brantley & The Big Cooler

The Globe

9:00 - Chrystal Leonard
10:30 - Mother Fore
12:00 - The Donner Party

Go Bar

9:00 - Traphorse / Vacations
10:00 - Half Acid / Realistic Pillow
11:00 - Sad Dads / Rodney Kings
12:00 - Chick-n-Dude / Coombsbot
1:00 - DJ Blowpop

Hendershot's Coffee Bar

8:00 - The Starter Kits
9:00 - Kenosha Kid
10:00 - Haunted Shed

Little Kings

10:00 - Nihilist Cheerleader
11:00 - Blunt Bangs
12:00 - Linda
1:00 - Deep State

Live Wire Athens
18 & up (under 18 w/ parent or guardian)

9:30 - Slow Clap
10:30 - Walden
11:30 - Grand Shell Game
12:30 - Sunny South Blues Band

Lumpkin Street Station
18 & up (under 18 w/ parent or guardian)

Airbound Entertainment presents…
10:00 - Dream Culture
11:00 - The Band Piano
12:00 - The Orange Constant
1:00 - Sumilan

World Famous

11:30 - Jianna Justice
12:15 - Chief Scout
1:00 - The Hernies

Saturday June 25

40 Watt
WRISTBAND ONLY
18 & up (under 18 w/parent or guardian)

10:00 - Baby Baby
11:15 - Subsonics
12:30 - The Black Lips

Georgia Theatre (Main Stage)
WRISTBAND ONLY

9:45 - Adron
11:15 - Parker Gispert (of the Whigs)
12:45 - Elf Power

Georgia Theatre (Rooftop Stage)
WRISTBAND ONLY

9:00 - Blue Blood
10:30 - Nicholas Mallis & The Borealis
12:00 - The Interns (side project of Futurebirds)

Caledonia Lounge

9:00 - Art Contest
10:00 - Shehehe
11:00 - Bambara
12:00 - Double Ferrari
1:00 - Lazer/Wulf

Cine Lab
All ages welcome! No cover!

1:00-3:00pm - KidsFest dance party with DJ Mahogany

Cine
18 & up (under 18 w/parent or guardian)

ATHfactor Entertainment Presents...
Many Faces of Hip-Hop 3.0

8:00 - Doors open/ Networking Mixer in the Lobby - Hosted by: montu The Hiphop Ambassador
9:00 - Music Video Show-off presented by Liberty Entertainment
10:00 - DJ Reindeer Games Mega-mix
10:30 - Shadow The ArchAngel
10:45 - Stella Groove
11:00 - Ziggy RoxXx
11:15 - Autumn Saints
11:30 - Lingua Franca
11:45 - Ant Breezy
12:00 - Cassie Chantel
12:30 - Versatyle Tha Wildchyld
12:50 - Noc
1:05 - Son1
1:20 - Tee-Roy3mill
1:35 - DJ Reindeer Games/montu Outro

Flicker Theatre

10:00 - Boycycle
11:00 - The Salt Flats
12:00 - Hunger Anthem
1:00 - Pilgrim

The Foundry
18 & up (under 18 w/parent or guardian)

Athens Latin Presents…
10:00 - DJ Play
12:00 - Orquesta MaCuba

The Globe

9:00 - The Hot Hotty-Hots
10:30 - Trey Wright Trio
12:00 - Period 6

Go Bar

9:00 - Cult of Rigonnia
10:00 - Pleasure Point
11:00 - Mans Trash / Dream Scene
11:00 - Twinki / DIP
1:00 - DJ Mahogany

Hendershot's Coffee Bar

8:00 - Brett Harris
9:00 - Jay Gonzalez
10:00 - Scott Low

Little Kings

10:00 - Neighbor Lady
11:00 - Moths
12:00 - Wanda
1:00 - White Violet

Live Wire Athens
18 & up (under 18 w/parent or guardian)

9:30 - S-Words
10:30 - Villanova
11:30 - Harvey FunkWalker
12:30 - Universal Sigh

Lumpkin Street Station
18 & up (under 18 w/parent or guardian)

10:00 - Percy Sledgehammer
11:15 - Betsy Franck
12:30 - Bloodkin

World Famous

HHBTM Records presents...
11:00 - Tunabunny
11:45 - Eureka California
12:30 - Antlered Aunt Lord